Resposta :
Resposta:
Explicação:
S = 6 + 5t
S = S₀ + vt
A) S₀ = 6 m e v = 5 m/s
B) S = ? t = 60 s
S = 6 + 5 * 60
S = 6 + 300
S = 306 m
C) Figura

Resposta:
Explicação:
S = 6 + 5t
S = S₀ + vt
A) S₀ = 6 m e v = 5 m/s
B) S = ? t = 60 s
S = 6 + 5 * 60
S = 6 + 300
S = 306 m
C) Figura