Resposta :
v = vo + at
v = 0 + 5(6)
v = 30m/s
v² = vo² +2ad
(30)² = 0² + 2(5)d
900 = 10d
d = 90 metros
------------------------ > B
v = vo + at
v = 0 + 5(6)
v = 30m/s
v² = vo² +2ad
(30)² = 0² + 2(5)d
900 = 10d
d = 90 metros
------------------------ > B