m/s). sub 21. Un oscilator liniar armonic cu masa m=100 g are în poziția de echilibru viteza vo-0,6 m/s. La distanţa x₁=0,1 m față de poziția de echilibru viteza oscilatorului este v₁=0,3√√3 m/s. Să se afle: a. ecuația oscilatorului liniar armonic, dacă faza iniţială este α = π/6 b. elongația x₂ la care viteza este v₂=0,3 m/s c. forţa maximă care acționează asupra oscilatorului